9 sprawdzonych zasad marzenia rosną motywacja też cz. 1

cele-kobieta-planuje-motiwa

„Słońce wschodzi i zachodzi a w Egipcie” – tak tekst piosenki przekornie zachęca do przemyślenia swoich aktywności w życiu. Czy są to działania ukierunkowane dla Ciebie? Jak sprawić, aby to jedyne nasze słońce,  wschodziło dla nas a nie dla innych? w przenośni „Faraonów”. Postaci, które narzucają swoje myślenie. I wreszcie, jak pomóc sobie, by motywacja była wyższa i pochodziła z wewnątrz a nie zewnętrznych cudzych planów?

Sprawdzone zasady, by motywacja i rozwój osobisty były na wysokim poziomie 

1. Marzenia są sposobem na życie

Architektura i koniec. Od kiedy Agnieszka pamięta, to marzenie jej towarzyszyło w życiu. Zaczęło się od rysowania w zeszytach szkolnych, książkach i na ławkach. Pamięta dobrze, w 3 klasie kazali im w czasie lekcji przejść do sali obok, aby sprawdzić kto gdzie siedzi. Miało to pomóc w znalezieniu Picassa, który maluje budowle na ławce w trzecim rzędzie. Hm, udało im się:(

W szkole średniej były książki, ebooki, albumy o budynkach i kolekcje zdjęć z budowlami. Tak jakość się samo się to układało w kierunku studiów i nauki architektury. Przed ukończeniem szkoły, był moment, kiedy rezygnacja wydawała się silniejsza niż chęć do nauki. Potem jednak motywacja zwyciężyła. Pomocne okazały się tu rozmowy z kolegami, rodziną i przyjaciółmi, którzy podobne momenty mięli za sobą. Swoją rolę odegrały także audiobooki i ebooki motywujące. Dziś jest architektem w biurze AB Studio.

 • Czy byłoby łatwiej żyć bez rozmów ze znajomymi i rodziną? Nie.
 • Czy pomoc rodziny i bliskich jest wart zachodu podczas własnej drogi w życiu? O tak, bez żadnych wątpliwości.

Należy poinformować otoczenie swoim zaangażowaniem, że w takim a takim kierunku zamierzamy się realizować. Bez wdawania się w szczegóły. One są dla nas.

Zaangażowanie na 100% w realizację marzeń to gwarancja ich realizacji. Jednak procent w jakim je zrealizujemy jest już wynikiem pracy z samym sobą.  

2. Będąc w ruchu łatwiej utrzymać motywację i wykonać zaplanowane cele.

Jak już się zacznie coś robić, to jest łatwiej to kontynuować, aniżeli zaczynać od początku. Zanim przystąpimy do działania, występują takie objawy takie jak:

 • potok myśli, jak to zrobić?
 • od czego zacząć?
 • z czego skorzystać?
 • czy ma to zrobić osobiście czy delegować komuś?
 • kiedy skończyć? 

Inspiracją mogą tu być ebook -owe publikacje.

Ten potok myśli, często zmienia się w szary ocean wątpliwości. W głowie, zamiast konkretnych pomysłów są dylematy. To one zniechęcają do wykonania postawionych celów. Są takim hamulcowym. A motywacja? Jest, a jednak wstrzymujemy się od działania. 

Tak jest na początku, bo potem następuje zniechęcenie. Motywacja się zmniejsza i pojawia się potrzeba kolejnych bodźców. Ot choćby motywacja z ebooka lub audiobooka.

Jeżeli przetrzyma się ten etap i w odpowiednim momencie zastosuje to co jest niezbędne to motywacja będzie stopniowo rosła. Stopniowo, to jest ważne, aby nie oczekiwać cudów między 12.15 od rozpoczęcia rozdziału ebooka, a 12.35, przerwą na kawę.

Ruszanie z miejsca zabiera zdecydowanie najwięcej energii niż kontynuowanie działania. Należy przechodzić od jednej do drugiej aktywności bez choćby kilkudniowych przerw.

3. Otoczenie sprzyja przygotowanym i wyposażonym w plan działania.

Jeżeli dobrze zaplanujesz swoje aktywności, to może uzyskać efekt ?załatwiania? spraw oddalonych od siebie w tym samym czasie.

Przykład

Michał jedzie na drugi koniec miasta w dniu 20.12. W drodze spędza 50 minut. Ma do załatwienia dwie sprawy. Czy nie ma innych? Na swoim post -itku (kartce A4), pod pozycją A3 ma wypisane:

 1. kupić owoce,
 2. zanieść kurtkę do czyszczenia,

Czy są to jedyne cele na ten dzień?

Czy w tym dniu ma jeszcze coś do załatwienia w tej dzielnicy?

Czy ma coś do załatwienia w odstępie kilku dni? A może miesiąca?

Można się o tym dowiedzieć,  jeżeli cele będą określone w dłuższym czasie np.:

 • tygodnia,
 • miesiąca,
 • roku,
 • 3 lat
 • 5 lat

Cele powinny być mierzalne i wykonywalne. Najważniejsze, powinny być czytelne i zrozumiałe dla Ciebie.

Dlaczego nie połączyć tych spraw i zaoszczędzić czas dla siebie (25 minut x 2 = 50 minut, np. na film w kinie). Czy to będzie szczęście?

Nie, to będzie planowanie tygodnia.

Przykład

Monika ma zapisany w telefonie cel. Wycieczka do Hiszpanii. Kupiony ebook o Barcelonie został przeczytany 3 razy w ciągu tygodnia. Audiobooka słucha regularnie. Wchodzi do sklepu i widzi okulary przeciwsłoneczne. Dokładnie takie, jakie potrzebuje. Szczęście?

Nie, od 6 miesięcy kompletuje ekwipunek, a listę potrzebnych rzeczy na wędrówkę po półwyspie Iberyjskim nosi przy sobie.

4. Widzieć szerzej, realizować w punkt

Jednym z celów na przyszły rok, jest ukończenie szkoły. Powrót w przypadku Tomka będzie  spektakularny. Ma zdane już częściowo egzaminy. Naukę wspomaga przez sprawdzone techniki NLP pdf z ebooków. Przegląda materiały i widzi artykuł. Zna go. Prezentacja treści odbyła się przy okazji zaliczania przedmiotu, temat Jak szukać pracy. Nie było konieczności sięgania po publikacje z poza listy poleconej przez nauczyciela. A jednak taka była jego decyzja. Dzięki temu, ma opanowane słownictwo branżowe z obszaru coachingu w temacie gdzie szukać pracy, zna możliwości portali internetowych oraz publikacji elektronicznych.

Szersze spojrzenie na zaliczenie przedmiotu, pozwoliło Ci zdobyć dodatkową wiedzę, praktykę w tworzeniu materiałów oraz gotowe rozwiązania, jak szukać pracy.

cdn wkrótce

Źródło: Motiwa.pl

Photo: 123rf.com

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *